Bordo bulamacı , koruyucu ilaçlama

Bordo Bulamacını Unutmayalım!

Tarihte 1800’lü yıllarda Fransa’nın Bordo (Bordeaux) şehrinde tesadüfi şekilde asmalarda kullanılan bordo bulamacı halen günümüzde en etkili koruyucu ilaçlama olarak geçmektedir.

O zamanlar asma ve ağaçları mavi boyaması ile dalga konusu olan bahçelerde yetişen bitkilerin sağlıklı ve hastalıksız oluşu dikkat çekmiş ve bakırın faydaları üzerine çalışmalar başlamıştır. Bakır tek başına kullanıldığında bitki üzerinde tutunamayan ve asidik oluşu sebebi ile de yakıcı özelliği olan bir kimyasaldır. İçerisine konulan kireç sayesinde bakırın yakıcı özelliği, PH’ı nötrleştirilerek giderilmekte ve bitki üzerine daha iyi tutunabilmesi sağlanmaktadır.

Bordo bulamacı fungal  (mantar) ve bakteriyel hastalıklara karşı bitkilerde güvenilir bir koruma sağlamaktadır. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda bordo bulamacı kullanmanın bitkilerin kışın soğuğa; yazın da kuraklığa karşı dayanıklılıklarını arttırdığı dile getirilmiştir.

Üretim sezonu içerisinde ve kış dönemlerinde uygulanan bordo bulamacı ile hastalık popülasyonları daha aza indirilmekte ve bir sonraki sezonda daha ekonomik ve avantajlı ilaçlama takvimine sahip olmamıza yaramaktadır.

Özellikle kış aylarında yaptığımız budamalar sonucunda bitkilerde oluşan yara dokularından çeşitli hastalıklar girmekte, bu da giriş yaptığımız sezon için bizi kayıplara uğratmaktadır. İşte bordo bulamacı bu yara alanlarını sanki mühürlemekte ve hastalıklara girişe izin vermemektedir.

Çiftçilerimize kış budamalarından sonra, gözler uyanmadan önce, sıcaklılar 20 dereceyi geçmediği ilk dönemlerde ve hasat sonrasında bordo bulamacı uygulamayı şiddetle öneriyorum.

En iyi mücadele tedbirdir unutmayın.

 

Raşit KÖŞLÜ

Ziraat Mühendisiv

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

gabile sohbet youtube video indir instagram video indir Sohbet zurna